Lecţii de radio de la vicepreşedintele Euranet

Educaţie Media

Eugen Cojocariu, secretar general al postului Radio România Internaţional (RRI) şi vicepreşedinte Euranet www.euranet.eu, le-a vorbit astăzi studenţilor de la Departamentul de Jurnalism al Universității Babeș-Bolyai despre ceea ce înseamnă munca în cadrul RRI, dar şi despre proiectul european de radio Euranet.

„Scrieţi multe ştiri şi faceţi multe interviuri. Numai aşa puteţi ajunge buni jurnalişti. Ştirile nu trebuie ciupite de pe site-uri, iar interviurile trebuie foarte, foarte bine documentate. Ştirile nu trebuie să fie lungi pentru că, după un minut şi jumătate, urechea omului se mută în altă parte”, a spus Secretarul General, Eugen Cojocariu în cadul evenimentului.

De asemenea, acesta le-a detaliat studenţilor ce probe trebuie să treacă pentru a ajunge să lucreză în cadrul postului RRI, ”Prima probă este cea de radiogenie, care presupune să ai o voce corespunzătoare. Apoi, concurenţii trebuie să cunoască foarte bine legea 41. A treia probă este cea la o limbă străină. Urmează proba scrisă, care ar trebui să dureze aproximativ 1 minut. Cea de-a cincea probă constă în scrierea la prima vedere a unei ştiri de 3 minute, iar ultima probă este şi cea eliminatorie, adică interviul cu Comisia”, a mai precizat Secretarul General RRI.

Pe parcursul evenimentului, studenţii i-au adresat invitatului numeroase întrebări.

Anca Baciu

Foto: Călin Creţu