Italianul Andrea Dovizioso câștigă Marele Premiu al Qatarului

Pilotul echipei Ducati, italianul Andrea Dovizioso, s-a impus în cursa de la Losail, prima din noul sezon al motomondialulul de viteză. Dovi a fost urmat de Marc Marquez (Repsol Honda) și Valentino Rossi (Monster Yamaha).

Deși a pornit doar de pe poziția a cincea, italianul a pus presiune pe poleman-ul Zarco de la bun început, reușind să preia conducerea când mai rămăseseră patru tururi din cursă. Din acel moment s-a dus o cursă în doi pentru victorie, între Dovizioso și Marquez.

După un ultim tur plin de suspans, Dovi l-a întrecut cu doar 0.027 secunde pe campionul mondial en-titre, obținând prima lui victorie în Qatar.

10 #43 Jack MILLER AUS Alma Pramac Racing +14.594

La clasa Moto2 învingător a fost Francesco Bagnaia (SKY Racing Team VR46), urmat de Lorenzo Baldassarri și Alex Marquez, în timp ce la Moto3 s-a impus Jorge Martin (Del Conca Gresini Moto3), în fața piloților Aron Canet și Lorenzo Dalla Porta.

– Krisztian Bucsi / Sursa fotografiei: motogp.com