Ioan Rus, fostul vicepremier, atacă dur puterea

Politic

Fostul vicepremier al României în guvernul Năstase, Ioan Rus, a  declarat la conferinţa judeţeană extraordinară a PSD Cluj că este nemulţumit de acţiunile guvernului cu privire la crearea facultăţii maghiare la UMF Târgu Mureş dar şi a vânzării resurselor naturale la un preţ care nu are nicio legătura cu realitatea:“S-a decis înfiinţarea facultăţii maghiare la UMF Târgu Mureş, s-a decis vânzarea cuprului din România la un preţ care nu are nicio legătura cu realitatea”.

Ioan Rus a mai vorbit şi despre faptul că gazele de şist vor fi vândute pe gratis:“Iar acum vindem gazele de şist, le vom vinde pe gratis. Toate acestea le-a semnat noul guvern, fiind negociate de fostul guvern.”

Cum se presupune că Emil Boc va candida din partea PD-L la Primăria Cluj-Napoca, Ioan Rus nu a evitat să-l atace pe Emil Boc.

“Niciodată în istoria României nu am avut un guvern mai slab decât Guvernul Boc. Tot ceea ce înseamnă managementul naţional în această perioadă, totul s-a dus de râpă, e la negativ, investiţiile străine au scăzut dramatic, capitalul autohton nu s-a putut dezvolta, clasa mijlocie a fost distrusă, salariile şi pensiile au scăzut, totul a scăzut din cauza unui partid şi a unui prim-ministru. Ar fi culmea ironiei să reuşească să obţină ceva voturi la Cluj-Napoca dacă va candida.”, susţine Ioan Rus.

La această conferinţă judeţeană extraordinară au fost validaţi candidaţii social-democraţi pentru alegerile locale din luna iunie. Au mai participat şi Marius Nicoară, candidatul USL la Primăria Cluj-Napoca alături de Horea Uioreanu, care candidează la Consiliul Judeţean. Alegerile locale  vor avea loc în 10 iunie 2012.

Lista candidaţilor PSD Cluj la nivel de comune :

Comuna              Candidat

1.Aiton ― Făgădar Nicolae