Interviu cu Bogdan Sălceanu, un proaspăt actor: “Dacă vrei să faci Facultatea de Teatru trebuie să fii conștient că te așteaptă o perioadă dificilă în viață!”

Cultură

Bogdan Sălceanu sau cum îi spun prietenii, Bobo, este din orașul Vulcan, are 23 de ani și este un actor talentat, proaspăt absolvent al Facultății de Teatru și Film din Cluj-Napoca în anul 2018. Până în momentul de față, Bogdan a jucat într-o mulțime de piese de teatru, precum: “Livada cu vișini” în rolul lui Trofimov, “De veghe în lanul de secară” în rolul lui Holden Caulfield, “Regele Lear” în rolul lui Edgar și multe altele. În prezent una dintre cele mai mari realizări ale carierei sale o reprezintă rolul jucat în filmul “Între chin și amin” în regia lui Toma Enache, ce va apărea în anul 2019, în distribuție numărându-se actori precum: Constantin (Bebe) Cotimanis, Ion Dichiseanu și Kira Hagi.

Sursa fotografiei: Raul Stan

Realizat de: Bogdan Ghirău