HCM Râmnicu Vâlcea trece ușor de Corona Brașov

Formația vâlceană s-a impus joi seara, la Brașov, într-un meci contând pentru sferturile de finală ale Cupei României la handbal feminin. Prin acest succes, HCM Râmnicu Vâlcea are ocazia să lupte pentru trofeu, primul după anul 2013.

Partida disputată la Sala Sporturilor D.P. Colibași a curs intr-o singură direcție până la pauză, când oltencele aveau un avans de cinci goluri, 12-17. Avansul oaspetelor ținut până la jumătatea reprizei secunde, moment în care Brașovul preluase conducerea, 21-20.

A fost un simplu șoc, Vâlcea revenind și impunându-se la final cu 31-27, spre dezamăgirea fanilor brașoveni prezenți la sală.

Corona Brașov: S. Târcă 9, Chiper 7, Buceschi 5, Tiron 2, L. Popa 2, Tătar 2. Antrenor: Dragoș Dobrescu

HCM Rm. Vâlcea: Glibko 11, Lopez 6, Manea-Bădiță 3, Gavrilă 3, Fernadez 3, Adespii 2, Vukcevici 2, Vasileuskaia 1. Antrenor: Gheorghe Sbora

Partida a fost arbitrată de cuplul Georgescu/Moldoveanu, observator din partea FRH fiind Marius Brumaru, din Vrancea.

Rezultate sferturi de finală:

Dunărea Brăila-CSM Bistrița 28-25

CSM București-HC Zalău 29-27

CSM Roman-Danubius Galați 25-19

Corona Brașov-HCM Rm. Vâlcea 27-31

Locația Final Four-ului competiției va fi stabilită de Federația Română de Handbal pe 31 martie, când va avea loc și tragerea la sorți a semifinalelor.

– Krisztian Bucsi / Sursa fotografiei: Fan Handbal