Competiție pentru studenți: 10.000 de euro pentru un Power Point convingător

Studenti

Studenții care au startup-uri sau proiecte tehnologice se pot înscrie la Morpheus Cup, o competiție destinată colegiilor și universităților europene ce va avea loc pe 12 aprilie 2018, la Paris. Proiectele concurenților trebuie să fie prezentate convingător în 10 slide-uri PowerPoint, iar cele selectate vor participa la o finală live, organizată pe diferite teme.

Morpheus Cup este o competiție cu două componente:  Morpheus Prize, sesiune de proiecte depuse de la distanță și Morpheus Day, finala pe tematici a proiectelor selectate.

Fondul total alocat competiției este de 25.000 de euro: din care 10.000 de euro premiul pentru cel mai bun proiect/startup, 15.000 de euro buget total de premii pentru 21 de categorii din competiție și 50 de bilete gratuite de participare la ICT Spring Europe.

Pentru sesiunea de proiecte, doritorii se pot înscrie pe www.morpheuscup.com  până în data de 20 martie  2018 realizând câte o prezentare Power Point.

Proiectele pot fi realizate individual sau pe echipe, iar tematicile sunt diverse:

• artificial Intelligence;
  • cybersecurity;
  • customer experience;
  • e-commerce & retail;
  • entertainment & media;
  • Internet of Things;
  • resurse umane;
  • mobilitate & logistică;
  • energie;
  • healthcare.

Tot în cadrul competiției, participanții au oportunitatea de a se întâlni cu firme ce recrutează tinere talente și de a cunoaște alți studenți din mediul universitar european.

Companiile interesate de idei și proiecte:

• BNP Paribas;
  • PwC;
  • MACIF;
  • Leroy Merlin;
  • Docler Holding;
  • Pépite France;
  • La Maison des Initiatives Etudiantes;
  • ICT Luxembourg;
  • Crème de la Crème;
  • Davidson Consulting.

Dacă vrei să te înscrii ca și simplu vizitator, nu uita că termenul limită de înregistrare este 5 aprilie 2018.

Până acum au intrat în competiție mai multe universități din diferite țări europene: Franța, UK, Olanda, Elveția, Croația, Ungaria, Italia, Grecia, Portugalia, Germania sau Turcia.

La ediția trecută din 2017, au fost premiate peste 20 de proiecte din universitățile a 10 țări.

– Gheorghița Boriceanu / Sursa foto: http://www.morpheuscup.com