Halep câștigă primul meci pentru România în duelul cu Elveția din Fed Cup

Simona Halep a câștigat cu emoții primul meci împotriva Elveției, având-o ca adversară pe Viktorijei Golubic (locul 115 WTA) pe care a reușit să o învingă după o oră și 47 de minute, scor 6-3, 1-6, 6-1.

Golubic, profitând de un start greoi al jucătoarei noastre, a reușit să conducă cu 3-1 în primul set. Ulterior Halep a revenit și a câștigat primul set fără să mai piardă nici un game.

După un prim set care ar fi trebuit să-i scadă moralul lui Golubic, ea a intrat în cel de-al doilea set cu un joc extrem de agresiv și reușind numeroase lovituri la care Halep nu a găsit răspuns, elvețianca reușind să-l câștige cu scorul de 6-1.

În al treilea set, Golubic nu a reușit să-și mențină nivelul de joc la fel ca în setul doi, iar experiența Simonei s-a văzut, ea fiind foarte sigură pe ea și reușind să se impună cu scorul de 6-1, câștigând meciul și ducând România în avantaj în acest duel împotriva Elveției.

În următorul meci Irina Begu o va întâlni pe Timea Bacsinszky.

– Andrei Căpitanu / Sursa fotografiei: DigiSport