FSPAC organizează al XIV-lea Simpozion Naţional de Jurnalism

Din oraş Educaţie

simpozion

Facultatea de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării din cadrul Universității Babeş-Bolyai organizează, în perioada 6-7 noiembrie 2015, al XIV-lea Simpozion Național de Jurnalism, cu tema Fotojurnalism şi imagine.

Cu ocazia acestei ediții a simpozionului, invitatul de onoare, Dan C. Mihăilescu, va susține conferința „Cultul textului şi imagofobia. Gherila ca jubilaţie gazetărească.” Tematica simpozionului are menirea de a supune cercetării ştiinţifice un domeniu puţin studiat în jurnalismul românesc: fotojurnalismul şi transformările acestuia în mass-media contemporană.

Intervențiile participanților pot viza, aşadar: aspecte privind evoluţia fotografiei în presa română sau străină, manipularea prin fotografie, manipularea digitală a imaginii și noile provocări în fotojurnalism, fotografia alb-negru versus fotografia color, fotografia în era digitală, fotografia – sursă de inspiraţie pentru literatură, iconografiile oficiale, statutul socioprofesional al fotojurnalistului, cenzurarea fotografiei, fotografia şi dreptul de copyright, cercetarea fotografiei, istoria fotografiei etc.

La acest simpozion sunt invitaţi să participe cadre didactice din învăţământul universitar cu profil jurnalistic, fotojurnalişti din mass-media, cercetători ș.a.m.d., iar lucrările prezentate în cadrul acesteia trebuie să fie creaţii originale, nemaifiind publicate altundeva.

Lucrările vor fi publicate la Editura Tritonic din Bucureşti, la începutul lunii decembrie a.c. De asemenea, participanţii la simpozion îşi vor putea prezenta două dintre cele mai recente cărţi publicate, cu condiţia ca acestea să nu mai fi fost prezentate la simpozioanele noastre anterioare.

La acest simpozion și-au anunțat deja prezența cadre didactice şi jurnalişti din Franţa, Germania, Spania, Republica Moldova etc., precum şi de la universităţi şi instituţii de presă din Cluj-Napoca, Bucureşti, Iaşi, Timişoara, Craiova, Oradea, Sibiu, Constanţa etc.

Cei care doresc să participe la simpozion vor trebui să trimită titlul comunicării pe adresa de e-mail chiorean@fspac.ro, până la data de 15 octombrie 2015, urmând ca, în 20 octombrie, să fie comunicate rezultatele selecţiei.

– Alexandra Boierean / Sursa fotografiei: Transilvania Reporter (Simpozion Național de Jurnalism, anul 2014)