Franța – România 2-2, Irina Begu pierde contra Paulinei Parmentier

Irina Begu a pierdut șansa de a câștiga această semifinală contra Franței, ea fiind învinsă de Pauline Parmentier 6-3, 2-6, 6-2.

Irina Begu a intrat mai greu în meci, pierzând primul set 6-3 după 40 de minute ajutată fiind și de serviciul foarte bun la franțuzoaicei.

În setul secund Begu a reușit un joc foarte bun în care au dispărut greșelile neforțate care au costat-o în primul set, ea câștigând acest set 2-6.

Chiar dacă franțuzoaica avea deja 4-2 și minge de 5-2 în setul decisiv, Begu a avut și ghinionul de a călca greșit, suferind o entorsă la glezna dreaptă. Aceasta a fost bandajată de medicul naționalei pentru a putea să termine acest meci pe teren, dar a fost vizibil faptul ca aceasta avea dureri.

Victoria Paulinei Parmentier împinge această semifinală din cadrul Fed Cup în meciul decisiv de dublu Garcia C./Mladenovic K. contra Niculescu M./Halep S.

– Material realizat Andrei Căpitanu / Sursa fotografiei: Romania Fed Cup Team Facebook