Noaptea muzeelor s-a desfășurat în 19-20 mai între orele 18:00-02:00, iar cei ce au dorit să viziteze muzeele din Cluj-Napoca au avut intrare liberă. Centrul Cultural Clujean a avut grijă ca organizarea să fie bine pusă la punct, iar inițiativa nu a fost trecută cu vederea. Sute de clujeni și nu numai, au colindat muzeele însetați de noi informații.
Muzeul Farmaciei – Cărți vechi care conțin informații despre cum se prepară anumite medicamente și ce ingrediente sunt necesare
Muzeul Farmaciei – În caz că v-ați întrebat vreodată cum arată un aparat pentru anestezie, la Muzeul Farmaciei aveți ocazia să vedeți unul ce se folosea acum câteva zeci de ani în urmă
Muzeul Etnografic – Expoziția de vaselă din ceramică pictată traditional oferă vizitatorilor ocazia de a privy din altă perspectivă aranjarea meselor din pragul sărbătorilor
Muzeul Etnografic – De asemenea, pe lângă o mulțime de unelte folosite de către țărani la agricultură, regăsim și hainele tradiționale care se purtau pe acea vreme atât în poporul roman cât și maghiar
Muzeul Etnografic – Expozițiile au fost admirate de la cei mici și curioși până la cei mari și nostalgici, care poate au apucat să mai folosească sau să regăsească prin gospodăriile părinților lor unelte asemănătoare cu cele expuse
Muzeul de Geologie – Cei pasionați de geologie, au avut ocazia să vadă unele dintre cele mai prețioase pietre aranjate de la cel mai valoros până la cel mai puțin valoros
Muzeul de Geologie – Coridoarele sunt mici, însă asta nu-i poate opri pe vizitatori să admire exponatele sau chiar să le caute pe acelea ce provin din zona în care locuiesc
Muzeul de Paleontologie – La muzeul de paleontologie puteți descoperii diverse rămășițe a unor animale ce au dispărut de câteva sute de ani, precum colți de mamut sau bucăți de oase dintr-o specie de capre dispărută
Muzeul de Palentologie – Chiar dacă la prima vedere par a fi niște banale pietre, fosilele descoperite în Munții Apuseni stârnesc curiozitatea
Muzeul de Palentologie – Unele dintre rămășițe sunt descoperite chiar în Cluj-Napoca. Greu de crazut că în Piața Gării ai putea descoperii craniul unui rinocer cu blană
Acestea au fost câteva dintre muzeele pe care doritorii le-au putut vizita în Noaptea Muzeelor din Cluj-Napoca, iar pentru cei ce nu au reușit să ajungă la toate muzeele, vor avea ocazia să le viziteze data viitoare sau în orice zi din timpul săptămânii.
– Alina Hoanoș / Sursa fotografiilor: Robert Hoară
leave a reply
related posts
Din oraş
AUDIO | Laser Tag Cluj, locul celor mai distractive jocuri de echipă