Festivalul Vizualia continuă la Cluj

Cultură Din oraş

12279618_539075982917830_638308918_o

Festivalul Studențesc Național aflat la prima ediție va continua și în data de 19 noiembrie cu o serie de evenimente cu tematici artistice de grafică, pictură și fotografie, fiind găzduite de sălile Casei de Cultură a Studenților.

Astfel,  publicul va putea lua parte la următoarele evenimente:

• Ora 10:00, sala 32 – Prelegerea intitulatăTehnica mezzotintei, susținută de Mihai Moroz, doctorand la facultatea de Arte și Design.
  • Ora 12, sala Imago – Prelegerea Fascinația light painting-ului, susținută de Radu Sălcudean și Ștefan Socaciu, membrii fondatori ai Asociației  Culturale Ciorchin.
  • Ora 16:00, sala 32 – Proiecția rezultatelor workshop-ului Fascinația light painting-ului.
  • Ora 17:30, sala 32 – Introducere  în temele picturii la începutul secolului al-XX-lea, studiu de caz și prelegere susținute de conf. univ. dr Marcel Muntean de la Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca.
  • Ora 18:30, sala Europa – Metamorfozele fotografiei, conferință susținută de prof. univ. dr. Dorel Găină de la Universitatea  de Artă și Design din Cluj-Napoca.
  • Ora 19:30, sala Europa – Închiderea oficială a Festivalului Vizualia, unde se vor acorda diplome și distincții participanților.

Text: Laura Ciopată