Expoziţie Van Gogh în Alb şi Negru, organizată de UBB

Din oraş UBB Radio

Centrul Cultural și Academic Olandez, din cadrul Universității Babeș-Bolyai și Merkur Plus organizează expoziția Van Gogh în Alb şi Negru – 100 de heliogravuri după desenele din Colecția Hydde Nieland, care va putea fi vizitată în perioada 17 februarie – 9 aprilie 2017, la Muzeul Etnografic din Cluj-Napoca.

Vernisajul expoziției va avea loc vineri, 17 februarie 2017, la ora 17.00, la sediul Muzeului Etnografic (str. Memorandumului, nr. 21). La eveniment vor lua cuvântul Tudor Sălăgean, director al Muzeului Etnografic, Wouter Reijers, Consul Onorific al Regatului Țărilor de Jos la Cluj, Mihnea Stoica, Director al Centrului Cultural și Academic Olandez și Thomas Emmerling, colecționar și proprietar al operelor de artă expuse.

Expoziția cuprinde 100 de heliogravuri realizate în anul 1905 după desenele celebrului pictor olandez Vincent van Gogh. Datorită calității și clarității lor, aceste imprimări reprezintă cel mai bine caracterul desenelor artistului.

– Mădălina Pîrlog / Sursa fotografiei: Universitatea Babeș-Bolyai