Exercițiu de simulare a unei ședințe din Parlamentul European desfășurat la Cluj-Napoca

Studenti UBB Radio

Proiectul Simularea Parlamentului European a început oficial astăzi, cu o conferință de deschidere. Anul acesta, în Cluj-Napoca s-au înscris la acest program 146 de tineri, care vor participa la activități până în 9 aprilie. Ediția a IX-a a proiectului se desfășoară la Casa de Cultură a Studenților.

Simularea Parlamentului European este un proiect național, care are scopul de a familiariza elevii și studenții cu sfera politicului, dar și cu procesul decizional utilizat în Parlamentul European. Participanții vor avea ocazia de a se implica în dezbateri și de a lucra în echipă, pentru a-și dezvolta abilitățile de comunicare și de administrare a situațiilor dificile.

Sorina Noroc/Sursa fotografiei: pagina oficială a evenimentului