Examenele, lucrările de licență şi disertație vor avea loc în online în perioada stării de urgenţă

Educaţie UBB Radio

Sesiunea de examene, lucrările de licență şi cele de disertație vor fi ţinute în mediul online la finalul semestrului, conform noii modificări aduse prin Ordin de Ministru în Monitorul Oficial. Aşadar, instituțiile de învățământ superior vor utiliza platforme online dedicate pentru a gestiona activităţile educaţionale cu studenţii, iar probele care vor fi parcurse pe acestea vor fi înregistrate şi arhivate intergral pentru fiecare candidat în parte.

Fiecare universitate îşi poate stabili metodologia potrivită circumstanţelor, fiecare profesor fiind răspunzător ulterior pentru desfăşurarea activităţilor, conform deciziilor luate de instituţii. Totodată, va fi posibilă în mediul virtual şi susţinerea tezei de abilitare pentru conducătorii de doctorate, după cum este comunicat în documentul oficial.

Sursa: Pexels

Elena Bejinaru