Europa noastră | Viaţa tinerilor români potrivit Eurobarometrului 2018

Euranet Plus

În cadrul unei dezbateri prezidate de președintele Comitetului Economic și Social European, dl Luca Jahier, desfăşurate luna trecută la Bucureşti, a fost evidențiată importanța comunicării valorilor Uniunii Europene către tineri, în special în contextul populismului în creștere și al nivelului scăzut de încredere în instituțiile democratice, întâlnite în întreaga Uniune.

Mai mult decât orice contează opinia tinerilor cu privire la problemele lor, a precizat Gabriela Drăgan, directorul general al Institutului European din România. A mai fost amintit faptul că în privinţa educaţiei, responsabilitatea statelor membre este maximă. Chiar dacă există un cadru european, programe Erasmus şi alte iniţiative, finanţări din fonduri europene care vizează tinerii, problemele esenţiale privind gradul de educaţie şi cultură rămân în continuare  responsabilitatea statelor membre.

Articolul integral se găsește pe site-ul Radio România Internațional.

Gabriela Drăgan (Sursa foto: Facebook/ Institutul European din România – European Institute of Romania)