Europa noastră | ESA încurajează proiectele studenţilor

Euranet Plus

108 studenţi vor lua parte la Academia Agenţiei Spaţiale Europene – ESA. După ce, anul trecut, o iniţiativă similară s-a bucurat de un mare succes în rândul tinerilor, experţii în domeniul aeronauticii spaţiale au decis să continue proiectul. Agenţia Spaţială Europeană îşi doreşte să inspire în permanenţă tinerii din universităţi, astfel încât Provocarea anului 2018 în inginerie spaţială, eveniment desfăşurat în luna octombrie, a selectat cele mai bune proiecte ale tinerilor pasionaţi de spaţiu. Anul acesta, 30 de universităţi au participat la provocarea lansată de Agenţia Spaţială Europeană, din 14 state membre ale agenţiei sau partenere. Interesant de menţionat este faptul că cele patru echipe selectate nu concurează unele împotriva celorlalte, ci participă împreună la activităţile propuse de către experţii ESA.

Articolul integral se regăsește pe site-ul Radio România Internațional.

Logo Agenţia Spaţială Europeană (Sursa foto esa.int)