Europa noastră | Comisia sprijină predarea și învățarea digitală în școli

Euranet Plus

În UE, SELFIE (Self-reflection on Effective Learning by Fostering the use of Innovative Educational Technologies) va fi pus la dispoziția a peste 76 de milioane de elevi și cadre didactice în 250 de mii de școli pe bază de voluntariat. Instrumentul este lansat în 24 de limbi ale UE și alte versiuni lingvistice vor urma. Orice școală interesată (din învățământul primar, secundar și profesional) poate să se înscrie pe platforma SELFIE și să utilizeze instrumentul în cadrul școlii. Obiectivul Comisiei este de a implica 1 milion de elevi, cadre didactice și directori de școli până la sfârșitul anului 2019.

SELFIE constituie una dintre cele 11 inițiative ale Planului de acțiune pentru educația digitală prezentat de Comisie în ianuarie anul acesta. Planul vizează stimularea competențelor digitale în Europa și promovarea utilizării inovatoare a tehnologiilor digitale în procesele de predare și învățare. Odată ce o unitate de învățământ decide să utilizeze SELFIE, elevii, directorii școlii și cadrele didactice reflectă asupra unei serii de afirmații scurte pentru a evalua dacă tehnologiile sunt utilizate în procesele de predare și învățare.

Articolul original se găsește pe site-ul Radio România Internațional.

Fotografie: Tibor Navracsics (Sursa foto: © European Union, 2018/Photo: Mauro Bottaro)