Europa noastră | Carta Alba” Prioritățile României și Președinția Consiliului UE

Euranet Plus

Institutul ASPEN a lansat Carta Albă “Prioritățile României și Președinția Consiliului Uniunii Europene”, lucrare care sintetizează contextul european în care România va prelua Preşedinţia Consiliului Uniunii Europene, dar şi problemele cu care se confruntă atât blocul comunitar, cât şi ţara noastră. Clara Volintiru şi Maria Popescu sunt autoarele acestui studiu care se adresează atât decidenţilor, cât şi publicului larg.

Aflăm mai multe de la  Clara Volintiru, conf. univ. dr. la Facultatea de Relaţii Economice Internaţionale din cadrul Academiei de Studii Economice din București : “Este un material de sinteză, sinteza documentelor oficiale care, de multe ori, nu sunt accesibile publicului larg, dar este o sinteză menită atât specialiştilor, cât şi mediului universitar, jurnaliştilor  şi oricăror persoane interesate de priorităţile României în contextul european. Materialul vizează atât Preşedinţia  României la şefia UE, din perioada de la începutul anului 2019, cât şi priorităţile strategice la nivel sectorial ale României pentru perioada următoare pentru  viitorul cadru  financiar multianual, eventual.

Articolul integral se găsește pe site-ul Radio România Internațional.

Sursa foto Facebook/European Commission