Etapa a 2-a de la EURO – cine merge mai departe și cine merge acasă

UBB

Etapa a 2-a de la campionatul european a avut parte de spectacol, scoruri surpriză, dar și de emoții puternice din partea fanilor. Știm deja câteva echipe calificate în optimi, iar lupta pnetru calificare este la intensitate maximă.

Grupa A

Turcia vs Țara Galilor, scor 0-2

Turcii continuă să dezamăgească la acest turneu final, ei fiind învinși de galezi la Baku. Chiar dacă posesia a fost de partea turcilor, asta nu i-a avantajat pe tabelă. În minutul 42, mijlocașul celor de la Juventus, Aaron Ramsey a deschis scorul, asistat de Bale. De aici totul a mers tot mai rău pentru Turcia, pentru că în minutul 61, se acordă penalty pentru galezi, însă starul lor, Gareth Bale, a dat peste poartă. Spre final de meci, în prelungiri, Connor Roberts a închis tabela, marcând al doilea gol al meciului, iar turcii rămâneau fără gol marcat la EURO. Cu această înfrângere, turcii nu mai aveau șanse de calificare, iar galezii erau tot mai aproape de optimi.

Italia vs Elveția, scor 3-0

„Squadra Azzurra” este surpriza plăcută de la acest turneu. O Italie care atacă constant, a făcut scor de neprezentare cu Elveția. În minutul 19, VAR-ul a anulat golul lui Giorgio Chiellini pe motiv de fault, dar câteva minute mai târziu, Manuel Locatelli deschidea scorul pe Olimpico. În minutul 52, tot Locatelli majora avantajul italienilor. Ciro Immobile aducea scorul la 3-0, în minutul 89, ci Italia se califica în optimile campionatului european. Elveția rămânea cu șanse la locul al 3-lea.

Grupa B

Finlanda vs Rusia, scor 0-1

Etapa a 2-a a debutat cu echipa Rusiei în prim plan, ei fiind într-o situație critică, deoarece pierduse prima etapă cu Belgia. S-a jucat la Sankt-Petersburg, cu finlandezii începând în forță, având un gol anulat pe motiv de offside în minutul 4. Rușii au controlat ritmul meciului și în prelungirile primei reprize, Aleksey Miranchuk a marcat un gol superb. Cu acest scor, rușii iau primele trei puncte și lupta pentru calificare devine mai aprinsă, fiind la egalitate de puncte cu finlandezii.

Danemarca vs Belgia, scor 1-2

Danezii primeau vizita belgienilor pe Parken Stadium, ci deschideau repede scorul prin atacantul celor de la RB Leipzig, Yussuf Poulsen. În minutul 10 s-a oprit jocul pentru un minut, ci întreg stadionul, inclusiv jucătorii celor două formații, au dedicat momentul lui Christian Eriksen, care tocmai ce scăpase de o tragedie. În prima repriză, belgienii au fost surprinși de avântul danezilor și au intrat la vestiare în dezavantaj. În debutul reprizei a doua, Roberto Martinez, selecționerul Belgiei, l-a introdus pe Kevin De Bruyne. În minutul 55, Thorgan Hazard a egalat pentru „diavolii roșii” fiind asistat de chiar KDB. Intrarea starului celor de la Manchester City a fost una crucială pentru belgieni, deoarece în minutul 70, a marcat golul victoriei, pasa decisivă a fost asigurată de fratele lui Thorgan, Eden Hazard. Cu acest scor, Belgia era și ea calificată mai departe, iar speranțele danezilor se făceau tot mai mici.

Grupa C

Ucraina vs Macedonia de Nord, scor 2-1

Echipa lui Shevchenko a dominat clar meciul de pe Arena Națională. În minutul 29, atacantul de la West Ham, Andriy Yarmolenko deschidea scorul, iar după cinci minute, Roman Yaremchuk, majora avantajul, fiind asistat de Yarmolenko. În repriza a doua, macodonenii au fost nevoiți să joace pe cartea atacului, ei reducând din diferență printr-un penalty. Ezgjan Alioski a executat penalty-ul, aparat în primă instanță de portarul Ucrainei, însă fiind deviat chiar în proximitatea lui Alioski. Pe final de meci, Ucraina ratează penalty, prin Ruslan Malinovsky. Șansele de calificare ale Ucrainei sunt tot mai mari, ei având meci direct cu cealaltă combatantă, Austria.

Olanda vs Austria, scor 2-0

S-a jucat la Amsterdam celălalt meci din grupa C, iar „Portocala mecanică” s-a văzut repede în avantaj printr-un penalty comis de David Alaba. Memphis Depay, noul jucător al Barcelonei, a adus echipa lui Frank de Boer în avantaj. Denzel Dumfries a adus scorul la 2-0, iar Olanda era calificată în optimile EURO 2020. Austria este la egalitate de puncte cu Ucraina și se vor duela pentru locul al doilea.

Grupa D

Croația vs Cehia, scor 1-1

Vice-campioana mondială, Croația, se vedea într-o poziție nefavorabilă, fiind obligați să înfrângă formația cehă. Însă lucrurile au stat diferit, în minutul 37, Patrik Schick deschidea scorul dintr-un penalty comis de Dejan Lovren. După pauză, Ivan Perisic, egala pentru croați. Cehia era liderul grupei, înainte meciului Angliei, iar șansele să treacă mai departe sunt inevitabile. Croația, după acest egal, trebuie să înfrângă formația scoțiană ca să mai spere la o eventuală calificare de pe locul al treilea.

Anglia vs Scoția, scor 0-0

Pe Wembley s-a disputat celălalt meci din această grupă, un duel istoric, plin de orgolii și emoție, acesta fiind primul meci internațional disputat vreodată. Trupa lui Southgate nu a putut marca împotriva Scoției, apărându-se eroic. Englezii nu au emoții la calificare, având meci direct cu Cehia. Scoția speră și ea la un loc trei, dar trebuie să învingă Croația.

Grupa E

Suedia vs Slovacia, scor 1-0

Într-un meci destul de închis, disputat la Sankt-Petersburg, formația suedeză a reușit să se impună în fața slovacilor pe final de meci, printr-un penalty marcat de Emil Forsberg. Cu această victorie, Suedia trecea pe prima poziție, cel puțin până la meciul Spaniei, iar Slovacia pe poziția a doua.

Spania vs Polonia, scor 1-1

„La Furia Roja” era nevoită să câștige meciul cu polonezii pentru a spera la o calificare fără prea mari emoții. Ei marchează în minutul 25, prin Alvaro Morata și treceau la cabine în avantaj. Repriza a doua a văzut-o pe Polonia nevoită să iasă la joc, Robert Lewandowski, starul de la Bayern, a egalat pentru țara sa, în minutul 54. Patru minute mai târziu, spaniolii obțin penalty, dar Gerard Moreno ratează, iar meciul se terminase 1-1. Spaniolii sunt într-o situație destul de critică, fiind obligați să-i învingă pe slovaci, pentru a se califica. Polonia poate spera la un loc trei, doar dacă înfrâng și ei pe Suedia.

Grupa F

Ungaria vs Franța, scor 1-1

La Budapesta, în „grupa morții”, cu un stadion plin, ungurii sperau la un meci mare în fața campioanei mondiale. Spre final de primă repriză, Attila Fiola, marca pentru maghiari, iar Puskás Aréna era în delir. Franța părea surprinsă de formația maghiară, iar pentru o bună perioadă de timp, părea că se joacă de la egal la egal. Însă în minutul 66, Antoine Griezmann, aducea egalarea pentru „Les Bleus”. Ungurii s-au bucurat la final ca și cum i-ar fi înfrânt pe francezi, iar acest rezultat aduce un echilibru acestei grupe. Maghiarii rămâneau pe ultimul loc cu un singur punct, iar francezii rămâneau pe primul loc, cel puțin pănâ la meciul Portugaliei.

Portugalia vs Germania, scor 2-4

Într-un alt meci demn de o finală, jucat pe Allianz Arena, nemții se vedeau nevoiți să câștige cu campioana en titre, Portugalia. Ritmul partidei a fost alert încă din primele minute, iar Germania se vedea cu un gol anulat în minutul 5 pe motiv de offside. După zece minute, Cristiano Ronaldo respinge un corner, iar după o cursă dintr-un careu în altul a portughezului, acesta marca primul gol al meciului. Ruben Dias, cel mai bun jucător din Premier League al sezonului trecut, marca în propria poartă, iar după patru minute Raphaël Guerreiro i-a urmat exemplul lui Dias. Repriza a doua a continuat în ritmul din prima repriză, iar în minutul 51, tânărul Kai Havertz majora avantajul germanilor, după o pasă decisivă asigurată de Robin Gosens. Chiar Gosens marca golul al patrulea pentru Germania, nouă minute mai târziu, după un assist a lui Kimmich. Atacantul celor de la Liverpool, Diogo Jota, reducea din diferență în minutul 67, ajutat de Cristiano Ronaldo. După acest meci, Portugalia este la egalitate de puncte cu Germania. Franța, în etapa următoare, va întâlni gruparea portugheză, iar lupta pentru calificare rămâne deschisă. Germania primește vizita maghiarilor, ambele echipe fiind nevoite să câștige pentru a spera la o calificare.

Sursă foto: Getty images