Educaţie UBB Radio

Elevii claselor a XII-a susţin simularea probei de evaluare a competenţelor digitaleElevii claselor a 12-a vor susţine astăzi simularea probei de evaluare a competenţelor digitale, adică a probei D din cadrul examenului de bacalaureat 2010.

Simularea este organizată în fiecare unitate de învăţământ liceal.

În liceele unde se doreşte participarea unui număr cât mai mare de candidaţi examenul se va desfăşura în două părţi: de la ora 13.00 şi de la ora 15.30.

Centrul Naţional de Evaluare şi Examinare (CNEE) furnizează tuturor unităţilor şcolare în care se desfăşoară simularea, pentru fiecare dintre cele două simulări în parte, câte o variantă de subiect, precum şi un set de pachete cu fişiere de lucru care constituie baza pentru aplicarea cerinţelor specifice variantei de subiect.

Durata totală a probei este de maxim 90 de minute.

Mara Rusu

Foto: econ.ubbcluj.ro