Egalul de pe ”Santiago Bernabeu” o trimite pe Real Madrid în finala Champions League

Real Madrid a reușit cea de-a treia calificare consecutivă în finala UEFA Champions League, după ce a eliminat formația germană Bayern München cu 4-3 la general. Scorul partidei retur, de marți seara, a fost 2-2 (1-1), pe stadionul ”Santiago Bernabeu” din Madrid.

Meciul a început într-un ritm foarte bun, bavarezii egalând rapid situația la general, Kimmich (3) profitând de o eroare defensivă a căpitanului ”blanco”, Sergio Ramos.

Avantajul pe tabelă pentru Bayern nu a durat mult, Benzema reușind să egaleze în minutul 11, scor la care Realul mergea în finală. Scorul de 1-1 a fost și cel cu care s-a intrat la cabine.

Repriza secundă a debutat perfect pentru gazde, care prin același Benzema (46), au trecut în avantaj, întorcând soarta partidei la fel ca și în manșa tur. Până la final nemții au egalat, prin James (63), golul columbianului nefiind de ajuns pentru calificare.

Real Madrid (Spania) – Bayern München (Germania) 2-2 (1-1); 4-3 la ”general”

Real Madrid (4-4-2): Navas – Lucas Vázquez, Varane, Ramos, Marcelo – Kroos, Modric, Kovacic, Asensio – Benzema, Cristiano Ronaldo. Antrenor: Zinedine Zidane

Bayern München (4-2-3-1): Ulreich – Alaba, Süle, Hummels, Kimmich – Thiago Alcántara, Tolisso – Ribery, James, Müller – Lewandowski. Antrenor: Jupp Heynckes

În urma victoriei la ”general”, Real Madrid reușește să atingă faza finală a competiției în minim trei sezoane consecutive pentru prima dată dupa anii 1956-1960, când au adunat cinci prezențe la rând în finala Cupei Campionilor (Champions League de azi).

Miercuri seara se dispută cealaltă semifinală, dintre AS Roma și Liverpool, englezii pornind cu un avantaj de trei goluri pentru returul de pe ”Stadio Olimpico” din Roma, după 5-2 în tur.