Digitizare la BCU Cluj: surse noi de documentare online

Educaţie UBB Radio

Digitizare la BCU Cluj: surse noi de documentare online Biblioteca Centrală Universitară “Lucian Blaga” Cluj-Napoca pune la dispoziţia utilizatorilor săi cataloagele scanate ale colecţiilor speciale.

Sunt disponibile până în acest moment în format electronic 8 cataloage şi sunt în lucru alte 6 cataloage speciale, printre care catalogul corespondenţei, catalogul stampelor, fotografiilor şi ilustratelor, precum şi catalogul notelor muzicale.

Printre cele opt cataloage digitizate deja se numără catalogul manuscriselor româneşti, conţinând manuscrise în limba română din sec. XVI-XXI, manuscrise literare, fonduri de instituţii şi asociaţii, fonduri personale, precum şi catalogul manuscriselor religioase în limba română şi slavonă, redactate cu alfabet chirilic, cuprinzând literatură religioasă de cult şi dogmatică. Prin digitizarea cataloagelor se doreşte arhivarea documentelor relevante pentru istoria bibliotecii şi asigurarea accesului prin Internet la informaţii legate de fonduri mai puţin cunoscute publicului larg.

Mara Rusu

Foto: arhivă UBB Radio