Dacian Cioloș a fost desemnat de Klaus Iohannis în funcția de Prim-Ministru al României

Economie Politic

dacian-ciolos

Președintele Klaus Iohannis l-a desemnat, în această după-masă, pe fostul comisar european pentru Agricultură, Dacian Cioloș, în funcția de premier al țării. Președintele și-a motivat hotărârea spunând că soluția agreată cu mai toate partidele politice a fost acea a contituirii unui guvern de tehnocrați.

„După părerea mea, în această etapă, pentru a rezolva problema guvernării, este nevoie de un prim-ministru independent sau tehnocrat, o persoană curată, care să nu fi fost implicată în scandaluri, o persoană integră. Este nevoie să fie promovaţi miniştri performanţi, este nevoie de partide fără corupţi, este nevoie ca partidele să facă curăţenie în interior şi să nu promoveze persoane suspectate de corupţie”, a declarat şeful statului, citat de Mediafax.ro.

Dacian Cioloș a absolvit în anul 1994 Facultatea de Horticultură din cadrul Universității de Științe Agricole și Medicină Veterinară (USAMV) din Cluj-Napoca, iar ulterior și-a continuat studiile în mai multe universități din Franța.

– Alexandra Boierean / Sursa fotografiei: Cetățeanul.net