CSM București s-a calificat pentru a treia oară consecutiv în Final Four

Câștigătoarea Ligii Campionilor la handbal feminin din 2016, CSM București, a obținut calificarea pentru turneul Final Four ce se va disputa la Budapesta, în ciuda unei înfrângeri. Româncele au pierdut la Metz, 27-20 (14-9), fiind mai bune la general, 54-48.

Campioana României nu s-a regăsit duminică seara în Franța, unde Metz a dictat ritmul jocului de la început, conducând chiar cu șase goluri, 14-8, înaintea intrării la cabine.

După o primă repriză slabă, ’’tigroaicele’’ nu au putut marca în primele 7 minute ale părții secunde, franțuzoaicele distanțându-se la nouă goluri, 19-10. Din acel moment însă, diferența începea să devină una constantă, de șapte-opt goluri, soarta calificării fiind în siguranță.

S-a terminat 27-20 pentru Metz, care părăsește competiția fără să fi fost învinsă pe teren propriu în actuala stagiune europeană. De cealaltă parte, CSM-ul a reușit contraperformanța de a marca cele mai puține goluri în acest sezon de EHF Champions League, 20 la număr.

Metz Handball – CSM București 27-20 (14-9)

Metz: Csapo, Rajcic, Dos Reis – portari; Houette 7 goluri, Smits 6, Luciano 4, Gros 3, Edwige 2, Flippes 2, Maubon 1, Zaadi 1, Nocandy 1. Antrenor: Emmanuel Mayonnade

CSM București: Ungureanu, Grubisic – portari; Neagu 8 goluri, Gullden 7, Niombla 2, Kurtovic 1, Mehmedovic 1, Frafjord 1. Antrenor: Per Johansson

Au arbitrat partida suedezii Mirza Kurtagic și Mattias Wetterwik, delegați din partea EHF fiind rusul Victor Poladenko și Svein Olav Oie, din Norvegia, pentru arbitrii.

S-au calificat în Final Four, pe lângă CSM, formațiile: Vardar Skopje (56-48 la general, cu FC Midtjylland), Rostov pe Don (63-51 la general, cu FTC-Rail Cargo Hungaria) și Györi Audi ETO KC (56-48 la general, cu Buducnost Podgorica).

Tragerea la sorți pentru stabilirea semifinalelor are loc marți, 17 aprilie.