CSM București obține a treia Cupă a României din istorie

În cadrul finalei turneului Final Four de Cupa României la handbal feminin, disputat la Ploiești, campioana țării, CSM București, a învins formația HCM Râmnicu Vâlcea, scor 29-22 (15-10). Este al treilea triumf consecutiv pentru ’’tigroaice’’.

Meciul a fost la discreția totală a CSM-ului, vâlcencele rămânând aproape doar în primele minute ale întâlnirii. Avansul de cinci goluri de la pauză, 15-10, avea să crească ulterior, bucureștencele impunându-se la final cu 29-22.

Cele mai bune marcatoare ale întâlnirii au fost Irina Glibko (10 goluri), pentru Râmnicu Vâlcea, respectiv Amanda Kurtovic (6 goluri), pentru CSM București.

Deși a pierdut destul de clar în finală, trupa din Zăvoi are totuși motive de bucurie, obținând primele medalii de la înființarea clubului, în anul 2013. Mai mult decât atât, Râmnicu Vâlcea și-a asigurat prezența în viitoarea ediție a Cupei EHF, indiferent de locul pe care-l va ocupa la sfârșitul campionatului.

În finala mică a Final Four-ului, disputată duminică la amiză, HC Dunărea Brăila a învins CSM Roman cu 28-24 (13-14), intrând astfel în posesia medaliilor de bronz. Prin acest rezultat, Brăila și-a egalat performanța din sezonul 2010-2011.

Cele mai multe goluri au fost marcate de Alina Vătu și Cristina  Gheorghe (5 reușite ambele), pentru Brăila, și Jasna Tošković (10 reușite), pentru Roman.

Rezultatele complete ale Final Four-ului Cupei României:

HCM Râmnicu Vâlcea – HC Dunărea Brăila 29-23 (17-12) (semifinală)

CSM București – CSM Roman 38-24 (19-14) (semifinală)

HC Dunărea Brăila – CSM Roman 28-24 (13-14)

HCM Râmnicu Vâlcea – CSM București 22-29 (10-15)

Clasament final: 1. CSM București, 2. HCM Râmnicu Vâlcea, 3. HC Dunărea Brăila, 4. CSM Roman.

– Krisztian Bucsi / Sursa fotografiei: Digisport.ro