CSA Steaua București s-a calificat în finala Ligii Zimbrilor la handbal masculin, unde va juca împotriva lui Dinamo București

Sport

Cea mai titrată echipă de handbal masculin din România, CSA Steaua București, a câștigat, joi seara, meciul decisiv din semifinala cu CSM București. Steliștii au trecut cu 25-23 (11-10) de vicecampioana ultimelor trei sezoane.

Meciul desfășurat în Sala Sporturilor ”Concordia”, din Chiajna, a stat sub semnul echilibrului, ambele formații conducând la un moment dat.

Prima repriză a fost controlată în mare parte de CSM București, având un avans de două goluri spre finalul reprizei, 7-9. Din acel moment, Steaua a revenit, intrând la cabine cu un gol avantaj, 11-10.

Echilibrul a persistat și în a doua parte, deși ”militarii” s-au desprins la trei goluri, 17-14. CSM-ul a reușit o serie de patru goluri consecutive, preluând conducerea, 21-23, cu câteva minute rămase din meci.

Finalul de partidă a fost al Stelei, izbutind o nouă calificare în finala campionatului, prima după sezonul 2007-2008.

Steaua: Stănescu, Merla, Mohsen –  portnulari; Mihalcea 7, Irimescu 3, Georgescu 3, Vegar 3, Stavrositu 2, Roşu 2, Johannson 1, Florea 1, Kostadinovic 1, Aslanian 1, Bizău 1. Antrenor: Ovidiu Mihăilă

CSM București: Sunjic, Ciobanu – portari; Giorgievski 4, Rotaru 4, Humet 3, Szasz 3, Tioumentsev 3, Robledo 3, Onyejekwe 2, Şomlea 1. Antrenor: Paulo Pereira

Adversara din finală va fi Dinamo București, campioana en-titre, care a trecut de AHC Potaissa Turda, cu scorul general de 2-0.

Primul meci al finalei Ligii Zimbrilor va avea loc pe 17 mai, Steaua urmând să fie gazda partidei.

– Krisztian Bucsi / Sursa fotografiei: sportclasic.ro