Baschetbaliștii sub 20 de ani ai lui U Cluj au terminat campionatul pe locul trei

Sport

În cadrul turneului final al Campionatului Național U20 care a avut loc în perioada 20-22 aprilie, la București, jucătorii Universității au întâlnit CSM Phoenix Galați, CS Agronomia București și CSU Brașov.

,,Studenții” au pierdut primul meci disputat împotriva Agronomiei București, scor 57-81. În cel de al doilea meci, echipa noastră a cedat în fața lui  CSM Phoenix Galați, scor 59-79 , dar a învins CSU Brașov scor 88-71, într-un meci în care Dan Bichiș a marcat 28 de puncte pentru clujeni. El a fost inclus și în ,,Primul 5” al competiției.

Astfel, echipa antrenată de Florin Covaciu a terminat campionatul pe locul trei, în timp ce Agronomia București s-a clasat pe locul doi, iar Phoenix Galați a devenit nouă campioană a baschetului masculin la categoria de vârstă U20.

– Material realizat de Cristian Lungu