AUDIO | Vocile de aur | Interviu cu Alexandra Leșiu, studentă a Academiei de Muzică „Gheorghe Dima” din Cluj

Din oraş

Cu ocazia “zilei Mondiale a Vocii” ce a avut loc în 16.03 s-au organizat o sumedenie evenimente printre care și un recital organizat ieri, 17.03 la Academia de Muzică “Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca. Recitalul s-a desfășurat în Muzeul de Etnografie iar studenții academiei au interacționat cu publicul rând pe rând.

Alexandra Leșiu, studentă în anul IV a interpretat o arie din opera “Carmen” de Georges Bizet. Aceasta declară faptul că “Repertoriul trebuie să aibă priză la public, să fie cunoscut”, iar pentru a se pregăti pentru acest recital sau pentru oricare altul, munca și odihna reprezintă cele mai importante aspecte.

– Material realizat de Ștefania Șpan