AUDIO | Studenți în pandemie: școala online cu argumente pro și contra din partea studenților

Educaţie UBB Radio

Pandemia este cel mai discutat subiect din zilele noastre. Încă de la începuturi pandemia de coronavirus a afectat toate domeniile de activitate ale unui stat.

“Un impact major a fost asupra educației. Știm că în jur de 170 de milioane de copii au pierdut aproape 1 an de educație din cauza închiderii școlilor. Mulți copii au putut continua cursurile în mediul online, dar știm că 1 din 3 copii nu a putut accesa educația online”, a declarat la Digi24 Pieter Bult, reprezentant UNICEF în România.

În martie 2020 toate instituțiile de învățământ s-au închis pentru 2 săptămâni, așa se spera în acea perioadă. De atunci studenții își continuă studiile în mediul online. Acest sistem de învățare nu este foarte eficient deoarece studenții  afirmă că și-au pierdut interesul pentru învățat și că nu mai acordă  aceeași atenție la seminarii și la cursuri.

Sursa foto: Pixabay

Bence Petra