Au fost desemnaţi câştigătorii concursului Naţional de Sociologie şi Antropologie socială Ion Aluaş

Din oraş Educaţie

13059376_1076594705715809_602721705_nCea de-a doua ediţie a concursului “Naţional de Sociologie şi Antropologie socială Ion Aluaş” s-a desfăşurat la Cluj-Napoca.

Zeci de elevi din mai multe licee din ţară au răspuns la întrebarea generală a concursului:  Cum va arata lumea peste 30 de ani?. Concursul de eseuri a avut mai multe direcţii de analiză. De la modul în care influentează tehnologia relaţiile, la globalizare.

Competiţia liceenilor s-a desfăşurat în doua etape. Prima etapă, de prezentare a eseurilor, unde au participat 80 de elevi iar în cea de-a doua etapă, proba scrisă pe băncile facultăţii clujene, la care au participat 42 de elevi.

“Concursul naţional ‘Ion Aluaş’ s-a născut din dorinţa facultăţii noastre de a promova sociologia şi antropologia socială în liceele din România.[…]” a spus lectorul universitar al Facultăţi de Sociologie și Asistență Socială a Universității Babeș-Bolyai, dr. Sorin Gog.

Anul acesta au fost desemnaţi 12 câştigători. Ocupanţii locului I au posibilitatea să se înscrie la una din specializările  Sociologie şi Antropologie cu media 10, primesc bursă de studiu şi loc în cămin. Pentru locul al II-lea şi al III-lea pentru admiterea la una din cele două specializări media se va calcula ca media artitmetică între nota de la bacalaureat şi nota 10.

Participanţii au primit cărţi din parte sponsorului oficial al concursului, institutul CCSAS, Institut de Cercetare Socială,Studii de Piaţă şi Marketing.

“Institutul CCSAS are legături strânse cu Facultatea de Sociologie din Cluj-Napoca, aproape toți angajații firmei fiind absolvenți ai acestei facultăți. Compania noastră oferă studenților facultății posibilitatea de a urma stagii de practică plătite, dar și posibilitatea de a colabora în diverse proiecte de cercetare.[…]” a spus directorul executiv CCSAS, Inceu Valeriu.

Concursul s-a desfăsurat în perioana 22 ianuarie-22 aprilie.

Regretatul profesor Ion Aluaş a avut o contribuiţe semnificativă în dezvoltarea instituţională a sociologiei şi antropologiei clujene.

LISTA CÂȘTIGĂTORILOR:

• CLASA A XI-A