Andrei Marga a fost decorat cu Ordin de Merit din partea Republicii Italiene

Eveniment

ambasadorul Italiei în România, Mario CospitoRectorul Universității “Babeș-Bolyai”, Andrei Marga, a fost decorat de Ambasadorul Italiei în România, Mario Cospito, cu Ordinul “Stella della solidarieta italiana in grado di Cavaliere”. Ceremonia a avut loc in Aula Magna a Universității “Babeș-Bolyai”. Rectorul UBB, Andrei Marga

Dintotdeauna a susținut relațiile academice dintre universitatea pe care o conduce, cea mai mare din România, și cele italiene. În 2002 a susținut cu convingere crearea Centrului Cultural la Cluj, punând la dispoziție o clădire istorică ce se află in centrul orașului. Vorbiți italiană si multe alte limbi; într-un cuvânt sunteți un Om European”, a declarat, Mario Cospito, Ambasadorul Italie în România.

Andrei Marga a mai primit Ordine de stat din partea Statului New Hampshire, a Vaticanului, a Germaniei, a Portugaliei, a României şi a Franţei.

Mihaela-Flavia Mureşan

Alexandra Nati