Afacerile Clujului cresc datorită studențiilor

Din oraş

Clujul se află înaintea Bucureștiului la capitolul firme înființate de studenți cu aproximativ 1 653 decât în capitala țării care beneficiază doar de 1 456 de firme.  În orașul din inima Transilvaniei activează 40 000 de agenți economici care periodic sunt controlați de 59.000 de asociații și acționari.

În acest mod numărul suspendărilor a coborât semnificativ la Cluj de la 145 la 111,  cel al dizolvărilor la fel de la 125 la 120 , iar cel al radierilor de la 512 la 425.

La oficiul Național al Registrului Comerțului figurau 19 294 de societăți care au avut parte de prevederi legale privind facilitățile destinate exculusiv studenților. La capitoulul societăți cu răspundere limitată, Clujul din nou se află în fața Bucureștiului cu aproximativ 221 de firme mai mult.

Larisa Bîldea / Sursa fotografiei: ubbcluj.ro