Admiterea la facultate va fi modificată din acest an

Educaţie

Ministerul Educaţiei a hotărât ca studenţii să treacă printr-un examen pentru a putea fi admişi la facultate.

Anul şcolar 2012-2013 aduce schimbări cu privire la admiterea la facultate a absolvenţilor de liceu, potrivit Ordinului dat de Ministerul Educaţiei. Acesta prevede că cei care vor să urmeze un program de licenţă sunt nevoiţi fie să dea examen de admitere, fie să depună un dosar cu media de la Bacalaureat iar mediile din liceu nu mai contează.

Absolvenţii trebuie să treacă prin mai multe teste şi probe eliminatorii, scrise sau orale. Conform Ordinului Ministerului Educaţiei examenele de admitere se organizează pe baza metodologiilor proprii de admitere stabilite de fiecare instituţie superioară de învăţământ.

De asemenea, un candidat poate fi admis ca student la cel mult două programe de studii.

Printre modificările operate de Ministerul Educaţie în acest an se mai numără şi introducerea clasei 0.

Oana Alexa

Foto: Călin Crețu