Abonamentele pentru studenţi vor fi emise semestrial

Administraţie Din oraş

Abonamentele pentru studenţi vor fi emise semestrial Studenţii de la zi buget, posesori ai unuia din cardurile nebancare, Studcard, Euro 26, ISIC sau Omnipas,

vor beneficia de abonament semestrial gratuit pe mijloacele de transport în comun.

Măsura va intra în vigoare începând cu date de 01.02.2010. Momentan, aceste abonamente sunt emise lunar.

“Măsura a fost decisă după discuţiile pe care le-am avut cu reprezentanţii organizaţiilor studenţeşti pentru a reduce situaţiile în care se crează aglomeraţie la ghişeele RATUC. Este o încercare experimentală, pentru a vedea cum funcţionează. După primul semestru vom face o evaluare şi vom decide dacă se revine la varianta iniţială de abonamente lunare, sau putem implementa varianta semestrială” a explicat primarul Sorin  Apostu.

Pentru a beneficia de abonament studenţii trebuie să se prezinte la unul din birourile de abonamente cu carnetul de student vizat pe anul universitar în curs, unul din cardurile nebancare enumerate şi o fotografie recentă.

Mara Rusu

Foto: arhivă UBB Radio