Noi recorduri scrise de Juventus și Ronaldo

20 aprilie 2019 a fost ziua în care s-au doborât noi recorduri în fotbalul european. Juventus Torino și Cristiano Ronaldo au atins performanțe remarcabile, după victoria torinezilor împotriva Fiorentinei scor 2-1. Meciul a început rău pentru Juventus, care s-au văzut conduși în minutul 6, după golul lui Milenkovic. Alex Sandro a egalat în minutul 37 și 1-1 a fost scorul primei reprize. Imediat după startul reprizei secunde, “bianconerii” au trecut în avantaj datorită autogulului lui Pezzella. Astfel, în urma acestei victorii, Juventus  cucerește cel de-al 35-lea titlu din istorie, un record pentru Serie A. Distanța dintre ei și ocupanta locului 2 Napoli, este în acest moment de 20 de puncte, distanță insurmontabilă în etapele rămase. Un alt record reușit astăzi de torinezi este că au cucerit 8 titluri consecutive, performanță neatinsă de niciun alt club din primele 5 campionate ale Europei: Franța, Spania, Germania, Italia și Anglia. Până acum se aflau la egalitate cu Olympique Lyon, care avea 7 titluri consecutive, în perioada 2001-2008.

Unul dintre cei mai importanți oameni în această performanță pentru italieni, este Cristiano Ronaldo, marcator a 19 goluri până acum în Serie A. Starul portughez a bifat și el un record interesant. A devenit primul fotbalist din istorie care a cucerit titlul de campion în Anglia, unde are 3 titluri cu Manchester United, în Spania unde a ridicat 2 trofee de campion cu Real Madrid și acum în Italia cu Juventus, unde este la prima reușită de acest gen, în sezonul de debut.