Concert aniversar UBB 90

UBB Radio

Rectorul UBB, Andrei Marga, a susţinut un discurs înaintea concertului de pe scena Auditorium Maximum (foto arhivă)Câteva sute de persoane  au asistat în această dimineaţă la Concertul Aniversar organizat cu ocazia împlinirii a 90 de ani de la întemeierea Universităţii Româneşti de la Cluj.

Spectatorii s-au adunat în Auditorium Maximum al Colegiului Academic din cadrul Universităţii Babeş Bolyai pentru a-i urmări, printre alţii,  pe Leontina Văduva, Ionel Pantea sau Dumitru Fărcaş.

Pe scenă s-au mai aflat Orchestra Filarmonicii Transilvania din Cluj-Napoca, sub bagheta dirijorului Victor Gheorghe Dumănescu, Corala Psalmodia Transylvanica, îndrumată de dirijor prof. univ. dr. Vasile Stanciu, ansamblul de muzică tradiţională românească Icoane şi cel de muzică tradiţională maghiară Tarisznyas.

Concertul a fost precedat de un discurs introductiv susţinut de rectorul UBB, Andrei Marga.

Evenimentul a făcut parte din seria “UBB 90”, dedicată împlinirii a 90 de ani de învăţământ universitar românesc la Cluj-Napoca.

Ştefan Mako

Foto: Thomas Câmpean