“Calvarium” lansat la Cluj

Cultură

Scriitorul AnLansare cartedrei Simuţ şi-a lansat astăzi cartea “Calvarium”, la sediul Uniunii Scriitorilor din Cluj Napoca.

Cartea vorbeşte despre perioada de studenţie a autorului, modul în care se poate sfârși o iubire și destrămarea unui imperiu. O altă temă larg dezbătută în carte este cea a sfârșitului  lumii. În cele patru sute de pagini ale romanului sunt prezentate mai multe epoci care descresc începând cu anul 2008 până la căderea imperiului roman. “Într-o lume în care pare să nu mai fie nicio speranță, când coșmarul și speranța se întrepătrund, un tânăr îndrăgostit pleacă în căutarea orașului pierdut”, așa sintetizează autorul mesajul cărți.

La eveniment au mai participat coautoarea Irina Petraș și criticul şi istoricul literar  Ștefan Borbely.

Andrei Simuț, este absolvent al Colegiului Național “Iosif Vulcan” Oradea și al Facultății de Litere din Cluj, unde este în prezent doctorand al Catedrei de Literatura Comparată.

Bogdan Tincu

Foto: Bogdan Tincu