Ultima dezbatere pentru funcția de rector

Educaţie UBB

Întâlnirea candidaților pentru funcția de rector cu membri comunității academice a Universității Babeș-Bolyai va avea loc astăzi, de la ora 17.00 și este organizată de Comisia de Alegeri din UBB

Câștigătorii primului tur, Cristina Ciumaș și Ioan Aurel Pop,  se vor întâlni astăzi pentru a răspunde la întrebări venite din partea votanților și a presei. Întâlnirea va avea loc la Facultatea de Litere (str. Horea, nr. 31), în sala Mihai Eminescu, începând cu ora 17.00.

În primul tur de scrutin, prorectorul Cristina Ciumaș și academicianul Aurel Pop  au obținut 39.16% și respectiv 36.19% din voturile exprimate. Pe locul trei s-a clasat psihologul Daniel David cu 17.97 %, urmat de Eniko Vincze cu 6.26% şi Decebal-Radu Ciurchea cu 0.42%.

Turul doi de scrutin se va desfăşura în data de 8 martie.

Anca Scutelnicu