Tranzacții transfrontaliere sigure în Europa

Economie UE

Comisia Europeană a enunțat noi reguli în ceea ce privesc tranzacțiile electronice transfrontaliere în Europa.
Persoanele fizice și firmele beneficiază de aceste tranzacții transfrontaliere, iar prin acestea pot accesa servicii publice din alte țări UE. Astfel, se formează o nouă piață internă în care semnătura electronică online are aceeași valoare ca și semnătura bazată pe hărtie, având același statut juridic.
Propunerea, în ceea ce privesc sistemele de identificare naționale sunt respectate atât de statele membre cât și de cele care nu dețin aceste sisteme de identificare.
“Persoanele fizice și firmele trebuie să poată efectua tranzacții în cadrul unei piețe unice digitale fără frontiere, aceasta este valoarea internetului. Certitudinea juridică și încrederea sunt la rândul lor esențiale, prin urmare este necesar un regulament mai cuprinzător care să vizeze semnătura electronică și identitatea electronică”, a declarat vicepreședintă a Comisiei Europene, Dna Neelie Kroes.

Regulamentul propus:

• nu obligă statele membre UE să introducă și nu obligă persoanele fizice să obțină cărți de identitate naționale, cărți de identitate electronică sau alte soluții de identitate electronică;
  • nu introduce o identitate electronică europeană și niciun fel de bază de date europeană;
  • nu facilitează și nu impune un schimb de informații personale cu alte părți.

Printre beneficiarii diverselor aspecte ale regulamentului se vor număra:

• studenții, deoarece vor putea să se înscrie la o universitate străină online, în loc să călătorească în străinătate pentru a depune personal formularele pe suport de hârtie;
  • cetățenii care își pregătesc mutarea într-o altă țară UE sau căsătoria în străinătate ori care trebuie să depună mai multe declarații fiscale;
  • pacienții care au nevoie de asistență medicală în străinătate, deoarece vor putea verifica în mod securizat sau vor putea autoriza un medic să acceseze dosarul lor medical online;
  • societățile, deoarece vor putea licita online pentru contractele din sectorul public oriunde în UE; Acestea vor putea semna, marca temporal și sigila ofertele prin mijloace electronice, în loc să imprime și să trimită prin curier mai multe copii pe suport de hârtie ale ofertei;
  • persoanele care doresc să desfășoare o activitate economică într-un alt stat UE, deoarece vor putea să înființeze o firmă pe internet și să transmită rapoartele anuale online, fără bătăi de cap;
  • guvernele, deoarece vor putea să reducă sarcinile administrative și să crească eficiența, răspunzând astfel mai bine nevoilor cetățenilor și economisind banii contribuabililor.

Prin intermediul acestei propuneri  cetățenii au ocazia de a profita la maximum de identitatea lor electronică care le facilitează viața atât lor cât și firmelor.
Adelina Cujbă
Ionela Romaniuc