Seria neagră continuă pentru baschetbaliste

Echipa de baschet feminin a Universitaţii Cluj a pierdut meciul de pe teren propriu, disputat împotriva formaţiei BCM Bega Danzio Timisoara, cu scorul de 62-85 (18-19, 18-30, 13-20, 11-16),  programat în etepa aVII-a a Diviziei A1, seria Nord-Vest.

Primul sfert al partidei a fost unul echilibrat, cu un plus, totuşi, pentru bashetbalistele clujene care au reuşit să se distanţeze la trei puncte în doar câteva minute. Din păcate pentru gazde, acestea nu au reuşit să păstreze prea mult avantajul şi le-au dat ocazia adversarelor să revină şi să preia conducerea pe tabela de marcaj.

Mai mult decât atât timişorencele au majorat diferenţa şi s-au distanţat continuu pe durata celorlalte trei sferturi ale partidei, fără vreo reacţie din partea fetelor lui Florin Covaciu. Punctul nevralgic al gazdelor a fost apărarea, unde lipsa de concentrare a făcut ca seria neagră a insucceselor să continue şi în acestă etapă.

Etapa următoare Universitatea Cluj va întâlni în deplasare, CSU LPS Alba Iulia.