România după 20 de ani

Educaţie

România după 20 de aniConferinţa “România după 20 de ani” a fost susţinută astăzi la Facultatea de Studii Europene de către rectorul Universităţii Babeş-Bolyai, Andrei Marga.

În cadrul Conferinţei Andrei Marga a făcut referire la progresul şi regresul democratic prin care a trecut România în ultimele două decenii.

„Niciodată în istorie România nu a cunoscut o conjuctură internaţională atât de favorabilă ca în ultimii 10 ani. România pare să rămână în urmă chiar şi atunci când înaintează, din simplu motiv că alţii înaintează mai repede”, Andrei Marga, rector UBB.

Potrivit lui Marga, de progresul întârziat al dezvoltării societăţii româneşti se face vinovată conducerea  pe care ţara a avut-o după căderea regimului totalitar în 1989.

Mihaela Ursan

Foto: Arhivă UBB Radio