Peste 300 de elevi clujeni premiați la olimpiadele naționale

Din oraş Educaţie

Un număr total de 346 de elevi au reușit performanța de a obține premii în cadrul olimpiadelor naționale la diferite discipline.

Cei mai mulți elevi care au participat pe parcursul anului școlar 2012-2013 la olimpiadele naționale au fost cei de la școli și licee ce au ca și specializare artele. De asemenea, într-un top al premiilor câștigate de liceele clujene, pe primul loc se află Colegiul Național „Emil Racoviță” cu un număr de 49 de elevi, urmat de Colegiul Național „George Coșbuc” cu 17 elevi și nu în ultimul rând Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu” cu 16 elevi.

De asemenea, municipiul Cluj-Napoca va găzdui în perioada 31 martie-7 aprilie competiţiile la disciplinele Biologie, Religie Ortodoxă dar și Muzică şi Coregrafie.

Anamaria Mărginean