Ziua Mondială a Educaţiei este sărbătorită cu proteste la Bucureşti

Educaţie Eveniment

Aproximativ 10 000 de cadre didactice protestează la această oră în Bucureşti, în Piaţa Victoriei şi la Palatul Cotroceni, anunţă Agerpres. Protestele coincid cu Ziua Mondială a Educaţiei

Mitingul din faţa Palatului Cotroceni se desfăşoară sub semnul decenţei, fără sloganuri agresive, din respect faţă de tragedia prin care trece familia preşedintelui Traian Băsescu.

Principalele revendicări ale protestatarilor sunt revenirea la un nivel decent al salariilor, finanţarea echitabilă a sistemului de învăţământ public, derularea unui proces de descentralizare corect şi coerent, depolitizarea sistemului de învăţământ şi adoptarea unor politici în domeniul învăţământului care să oprească migraţia cadrelor didactice.

Foto: mediafax.ro