Ziua Europeană Împotriva Obezităţii la Cluj-Napoca

Sănătate

Clujenii au putut face sport în aer liber, sâmbătă, alături de antrenori şi sportivi profesionişti, chiar în Piaţa Unirii. Acţiunea s-a desfăşurat cu ocazia Zilei Europeane Împotriva Obezităţii.

Cei prezenţi au avut şansa să facă sport, să primească consultaţii gratuite de la rezidenţi şi medici clujeni specializaţi pe probleme de nutriţie şi boli metabolice sau să participe la demonstraţiile bloggerului culinar Adrian Hădean, care a prezentat o serie de reţete sănătoase, rapide şi gustoase.

În cadrul aceluiaşi eveniment a avut loc şi ²Abordarea complexă a obezităţii², o consfătuire cu prilejul căreia s-au prezentat mai multe lucrări şi proiecte ale unor specialişti cu reputaţie în domeniu, printre care: prof.  Nicolae Hâncu, Dorina Duma –şeful DSP Cluj, Anca Buzoianu – decanul Facultăţii de Medicină din cadrul UMF Cluj, precum şi invitaţi din alte localităţi, precum medicul Cristina Vladu, psihologul Mihăiţă Lupu,  Adriana Băban. Au mai participat şi prof.  Gabriel Bădescu, prof. Monica Ilişiu, sau dr. Gabriela Roman – Preşedinta Asociaţiei Române pentru Studiul Obezităţii.

Evenimentul a fost organizat de către Primăria municipiului Cluj-Napoca, în parteneriat cu Asociaţia Română pentru Studiul Obezităţii şi Clubul Sportiv “Universitatea” alături de mulţi alţi parteneri  cu specializare pe diferite domenii din medicină şi sport.

Georgiana Hinoveanu

Foto: Biroul mass-media al Primăriei Cluj-Napoca