Victorii pentru gazde în Europa League

Manșa tur a sferturilor UEFA Europa League, disputată joi seara, a reprezentat victoria gazdelor, Arsenal Londra, Lazio Roma, Atletico Madrid și RB Leipzig având un avantaj pentru manșa retur a acestei faze.

’’Tunarii’’ lui Arsene Wenger sunt aproape calificați în semifinale, după o primă repiză nebună, în care s-au marcat toate golurile. Ramsey (9, 28) și Lacazette (23, 35) au punctat pentru englezi, Golovin (15) înscriind singurul gol al rușilor.

Arsenal (4-4-1-1): Čech – Bellerín, Mustafi, Koscielny, Monreal – Mkhitaryan, Ramsey, Xhaka, Wilshere – Özil – Lacazette. Antrenor: Arsene Wenger

CSKA Moscova (3-5-2): Akinfeev – V.Berezutski, Ignashevich, A.Berezutski – Schennikov, Dzagoev, Natcho, Golovin, Kuchaev – Wernbloom, Musa. Antrenor: Viktor Goncharenko

Fosta câștigătoare a competiției, Atletico Madrid, a dominat întânirea de pe ‘’Wanda Metropolitano’’, golurile lui Koke (1) și Griezmann (20) fiind suficiente pentru un 2-0 liniștitor. Returul din Portugalia poate asigura prezența spaniolilor în semifinalele Europa League, prima data după 2012.

Atletico (4-4-2): Oblak – Juanfran, Savic, Godín, Hernández – Correa, Sául Ñíguez, Gabi, Koke – Griezmann, Diego Costa. Antrenor: Diego Simeone

Sporting (4-2-3-1): Rui Patrício – Coentrão, Mathieu, Coates, Piccini – Battaglia, Carvalho – Ruiz, Fernandes, Martins – Dost. Antrenor: Jorge Jesus

Lazio și FC Salzburg au oferit cel mai spectaculos meci al serii, terminat cu victoria italienilor, 4-2. Au punctat Lulic (8), Parolo (49), Felipe Anderson (74) și Immobile (76), pentru laziali, în vreme ce golurile austriecilor au fost marcate de Berisha (30, din penalty) și Minamino (71).

Lazio (3-5-2): Strakosha – Luis Felipe, de Vrij, Radu – Basta, Parolo, Lucas, Milinković-Savić, Lulić – Immobile, Luis Alberto. Antrenor: Simone Inzaghi

Salzburg (4-4-2): Walke – Ulmer, Ćaleta-Car, Ramalho, Lainer – Berisha, Schlager, Samassékou, Haidara – Dabbur, Gulbrandsen. Antrenor: Marco Rose

Cel mai echilibrat duel din sferturi a fost decis de golul lui Werner (45), germanii plecând cu un avantaj minim, 1-0, pentru returul de pe ’’Stade Velodrome’’, din Marsilia.

Leipzig (4-4-2): Gulácsi – Laimer, Konaté, Upamecano, Klostermann – Forsberg, Demme, Keita, Bruma – Augustin, Werner. Antrenor: Ralph Hasenhüttl

Marseille (4-4-2): Pelé – Amavi, Luiz Gustavo, Kamara, Sakai – Ocampos, Anguissa, Sanson, Sarr – Payet, Mitroglou. Antrenor: Rudi Garcia

Toate cele patru meciuri contând pentru manșa retur a sferturilor se vor disputa joi, 12 aprilie, începând cu ora 22:05.

– Krisztian Bucsi / Sursa fotografiei: futbolperuano.com