Victorie scăpată în ultimele secunde de HC Zalău împotriva Borussiei Dortmund

Sport

HC Zalău a terminat la egalitate, scor 25-25 (13-12), disputa din manșa tur a duelului cu Borussia Dortmund contând pentru turul al doilea al Cupei EHF la handbal feminin. Prin acest rezultat, formația sălăjeană și-a diminuat serios șansele de a avansa în turul preliminar următor.

Meciul din Sala Sporturilor ”Gheorghe Tadici” a părut să fie la discreția gazdelor, care au condus de mai multe ori pe parcursul primei reprize, uneori chiar si cu trei goluri diferență (6-3, 7-4 și 8-5). Totuși, la cabine s-a intrat cu un avantaj minim pentru zălăuance, 13-12, după ce Borussia a ținut aproape în ultimele 10 minute ale reprizei.

Nemțoaicele au continuat jocul bun și în startul reprizei secunde, preluând conducerea pe tabelă în minutul 34 (13-14), prin reușita Alinei Grijseels. Oaspetele s-au desprins și la patru goluri, 16-20 (minutul 42), după mai multe atacuri reușite, plusate de evoluția foarte bună a portăriței Clara Woltering.

Ultimul sfert de oră a fost de foc, Zalăul revenind și chiar reușind să conducă din nou, cu 25-23, diferență ce s-a dovedit de neajuns, oaspetele egalând la 25 când mai erau două secunde din joc.

HC Zalău: Vișan, Kelemen – portari; Szollosi 9 goluri, Panici 7, Mihalcea 3, Constantinescu 3, Irimia 1, Abed-Kader 1, Nica 1. Antrenor: Gheorghe Tadici

Borussia Dortmund: Duijndam, Woltering, Ten Holte – portari; van Kreij 6 goluri, Mack 4, Einarsdottir 4, Grijseels 3, Stockschlader 3, Huber 2, Bleckmann 1, Muller 1, Weisheitel 1. Antrenor: Gino Smits

Returul va avea loc la Dortmund, pe 21 octombrie, de la ora 18.

La finalul partidei, Elena Tadici, antrenorul secund al echipei HC Zalău a oferit câteva declarații despre meci: