Victorie în ultimele minute de joc

Baschetbalistele Universitaţii Cluj au învins, în ultima etapă a Diviziei A Grupa A2, echipa Politehnicii Iaşi cu scorul de 65 la 58 ( 28-8, 15-17, 4-21, 18-12).

Meciul a început bine pentru “U” care s-a desprins încă din sfertul I  la 20 de puncte şi a primit doar patru coşuri de la Iaşi. Sfertul al II-lea a fost cel mai echilibrat, niciuna dintre echipe nereuşind să se desprindă la mai mult de două puncte. La pauza mare tabela arăta 43-25 pentru Universitatea.

Elevele lui Florin Covaciu au trecut prin momente foarte grele în sfertul al III-lea când au marcat două coşuri şi au încasat 21 de puncte de la Poli Iaşi. Finalul a fost unul dramatic,  Universitatea fiind condusă cu un punct diferenţă în ultimele minute de joc, dar baschetbalistele au revenit şi au reuşit să caştige partida la o diferenţa liniştitoare.

Cele mai bune marcatoare ale “U”-ului au fost Flavia Ferenczi şi Raluca Chioran ambele cu câte 15 puncte, fiind urmate de Magda Fodor cu 10 puncte.

Universitatea Cluj va începe, luni, play-out-ul împotriva celor de la Bega Timişoara.