Victoria categorică a Simonei Halep duce echipa României în Grupa Mondială a Fed Cup

Halep a învins-o pe Patty Schnyder (locul 149 WTA) în două seturi, scor 6-2, 6-1 și a transformat scorul general din barajul cu Elveția în 3-0 pentru naționala noastră.

Acest meci a fost din start unul diferit față de cel de ieri, când Halep a declarat că a avut foarte mari emoții și că a avut nevoie de un timp de acomodare cu atmosfera. În startul meciului de astăzi, Halep a început cu un break pe care a reușit să îl și confirme. Cel mai important moment al primului set a fost atunci când elvețianca reușise un break, dar Halep a facut și ea la rândul ei break și a reușit să rămână în avantaj.

Românca s-a mișcat foarte bine și a lovit mingea excepțional, ca un adevărat lider WTA, reușind astfel să câștige meciul în doar 66 de minute cu scorul de 6-2, 6-1.

Prin această victorie la echipei României de Fed Cup, s-a reușit revenirea în Grupa Mondială, naționala aflându-se în primele 8 echipe ale lumii.

– Andrei Căpitanu / Sursa fotografiei: Romania Fed Cup Team Facebook