Vezi cum vor fi cheltuiţi banii Primăriei Cluj-Napoca în 2012

Administraţie Din oraş

Bugetul pe 2012 al municipiului Cluj-Napoca, în valoare de 962 milioane de lei,  este cu 13% mai mare faţă de anul trecut. Acesta este structurat pe trei piloni de bază: domeniul educaţiei şi culturii, protecţie socială şi sănătate şi infrastructură şi dezvoltare urbană.

În acest an, cei mai mulţi bani vor merge spre investiţii, adică 409 milioane de lei.

Proiectului educaţiei şi culturii i se alocă 23,64% din bugetul total şi are în vedere următoarele aspecte: infrastructură educaţională nou creată, întreţinerea şi reperarea acesteia, salariile cadrelor didactice, burse pentru elevi, subvenţie pentru transportul în comun pentru elevi şi studenţi, restaurarea ansamblului istoric parcul Simion Bărnuţiu şi a clădirii Cazino, Centrul Cultural Transilvania, Casa de Cultură a Studenţilor şi cinematografe, Centrul de Excelenţă pentru Industrii Creative, alocări directe pentru cultură şi culte şi Casa Municipală de Cultură.

Cel de-al doilea proiect, protecţie socială şi sănătate cuprinde peste 20% din bugetul total şi evidenţiază următoarele: construirea locuinţelor sociale, subvenţia preţului energiei termice, subvenţie pentru transportul în comun pentru pensionari, veterani de război şi donatori de sânge, infrastructură, finanţare şi dotări medicale, cheltuielile personalului de la Spitalul Municipal, întreţinerea şi funcţionarea acestuia şi a cabinetelor medicale şcolare.

Al treilea pilon de bază, infrastructură şi dezvoltare urbană, are un procent de 22,49% din bugetul Primăriei şi cuprinde: parkinguri în catiere, modernizarea străzilor, semafoarelor, trecerilor de pietoni, consolidarea zonelor supuse alunecărilor de teren, extinderea reţelelor de apă canal pe strada Oaşului.

Acest proiect urmează să fie supus votului Consiliului Local Cluj-Napoca .

Ioana Tămăşan

Alexandra Blaga