Vaccinarea anti-HPV începe mâine la Cluj

Sănătate

Vaccinarea anti-HPV începe mâine la ClujDupă eșecul întâmpinat anul trecut,  autoritățile sănătații clujene încep de mâine o nouă campanie de vaccinare de prevenire a cancerului de col uterin pentru elevele cu vârste cuprinse între 12 și 13 ani.

Cu toate că majoritatea părinților clujeni nu s-au arătat încantați nici de data aceasta, astăzi vor sosi la cluj 5700 de doze de vaccin anti-HPV.

“Parinții nu au o reținere în ceea ce privește vaccinarea dar nici nu solicită un astfel de vaccin” susține Horia Corcheș, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Școlar Județean Cluj.

De asemenea, Corcheș ne spune și pașii ce trebuie parcurși pentru o astfel de vaccinare: “părinții trebuie să-și dea acordul scris pe care îl înaintează școlii. Va fi pus la dispoziția elevei cabinetul medical al școlii unde împreună cu părinții se va face o programare în ceea ce privește vaccinarea anti-HPV”.

Emilian Man

Foto: www.paginamedicala.ro